0409 Artur Szyk - pędzlem i ołówkiem przeciwko faszyzmowi
niedziela 04.09.2016, godz. 12:00

Na wystawie prezentowane będą reprodukcje karykatur, w których Artur Szyk (1894-1951) parodiował m.in. przywódców państw faszystowskich. Muzeum AK organizuje wystawę wspólnie z prof. Aleksandrem Skotnickim (Stradomskie Centrum Dialogu), który podczas spotkania o godz. 12:00 zaprezentuje postać rysownika.

Artur Szyk urodził się w Łodzi 16 czerwca 1894 r. w pochodzącej z Rosji rodzinie żydowskiej, która trudniła się przemysłem tekstylnym. Od najmłodszych lat wykazywał talent plastyczny, który doskonalił na uczelniach Krakowa i Paryża. Od 1918 r. jego ilustracje publikowano na łamach gazet i czasopism. Podczas wojny polsko-bolszewickiej kierował artystycznie Wydziałem Propagandy Armii Polskiej w Łodzi. Po wojnie rzucił się w wir pracy twórczej, a jego największym osiągnięciem w tym okresie był „Statut Kaliski” – ilustracje do zbioru przywilejów dla Żydów z 1264 r., który wystawiano w galeriach Londynu, Nowego Jorku a także Paryża, gdzie mieszkał w latach 1924-1934. Od 1937 r. Artur Szyk wraz z rodziną przebywał w Londynie. Od momentu wybuchu II wojny światowej artysta skupił się na satyrze politycznej, walcząc z faszyzmem za pomocą karykatury. W latach 1940-1941 objechał z wystawą swoich prac Kanadę i Stany Zjednoczone, gdzie docelowo wyemigrował. W lipcu 1941 r. opublikowano „The New Order” – zbiór karykatur przedstawiających niemieckich, włoskich, hiszpańskich i japońskich faszystów oraz opłakane skutki ich zbrodniczej działalności. Rysunki Szyka zdobiły ponadto okładki najpoczytniejszych czasopism. Rysownik wspierał Komitet Ratowania Żydów Europy, a po zakończeniu działań wojennych, wszelkie inicjatywy zmierzające do utworzenia państwa Izrael. Powrócił też do wykonywania artystycznych ilustracji książkowych, którą to sztukę z dużym powodzeniem uprawiał w okresie międzywojennym. Zmarł  13 września 1951 r. w miasteczku New Canaan w stanie Connecticut, gdzie osiadł w latach czterdziestych.