2011 Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
20 listopada (niedziela), godz. 11:00 - 18:00

Czy naziści po przegranej wojnie chcieli stworzyć ruch oporu wzorowany na polskich rozwiązaniach? Jak wygląda proces konserwacji broni? Dlaczego do naszych czasów przetrwało tak mało pamiątek po „Żołnierzach Wyklętych”? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać już w najbliższą niedzielę podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w Muzeum Armii Krajowej.

Program Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w Muzeum AK:

- promocja książki „Polskie Podziemie w oczach wroga”
z udziałem autorów: prof. Jana Rydla i prof. Andrzeja Leona Sowy.
Prowadzenie: Piotr Słabek – redaktor naczelny Wydawnictwa M.

godz. 13:00 - 15:00
- prezentacja procesu konserwacji broni w godz. 13:00 – 15:00 (dziedziniec)
Na stanowisku zaprezentowane zostaną elementy broni w różnych fazach konserwacji. Będzie można dowiedzieć się na czy polega ten proces, a także z użyciem jakich materiałów jest wykonywany.

godz. 11:00 - 18:00
- prezentacja munduru Żołnierza Wyklętego w godz. 11:00 – 18:00 (dziedziniec)
Ze względu na prześladowania żołnierzy podziemia przez komunistyczny aparat przemocy do dziś zachowało się niewiele mundurów używanych przez Żołnierzy Wyklętych. Jeden z nielicznych, jakie przetrwały do naszych czasów, trafił niedawno do zbiorów Muzeum AK w Krakowie, a podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich zostanie po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności.

godz. 11:00, 13:00, 15:00, 16:30
- zwiedzanie z przewodnikiem (zbiórka za kasą Muzeum)
UWAGA: Dostępne jest zwiedzanie o godz. 16:30. Miejsca na pozostałe terminy są już wyczerpane.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o rezerwację pod numerem telefonu 12 41 00 770 lub e-mail: rezewacja@muzeum-ak.pl

godz. 12:00, 15:00
- warsztaty „Nie tylko bronią walczono” (Mała AKademia)
II wojna światowa to nie tylko pistolety maszynowe Sten, rakieta V-2, czołgi Vickers i zrzuty dokonywane z pokładów Halifaxów. Orężem w walce z wrogami były też kolejne wydania Biuletynu Informacyjnego, wiadomości podawane w radiu "Błyskawica" czy wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Program warsztatów obejmuje zwiedzanie ekspozycji stałej. Warsztaty przeznaczone są dla uczestników w wieku 13 – 16 lat.
Zapisy na warsztaty: 12 41 00 770 lub rezewacja@muzeum-ak.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

UPRZEDZAMY, ŻE ZAPISY NA WARSZTATY I ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM SĄ PROWADZONE DO PIĄTKU (18.11) DO GODZ. 14:30.