1709 Koncert Cafe Bodo na dziedzińcu Muzeum AK

Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa „NILA” zaprasza na wyjątkowy koncert Cafe Bodo organizowany przy okazji 10. edycji krakowskiej NOCY TEATRÓW.

Miesiąc wrzesień to wyjątkowy czas w historii Polski XX wieku. Bogaty w tragiczne, ale i bohaterskie wydarzenia. Czas Kampanii Wrześniowej, agresji ZSRR na Polskę, drugi miesiąc Powstania Warszawskiego, moment powołania Polskiego Państwa Podziemnego (Służby Zwycięstwu Polsce) i Drugiej Konspiracji (Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość").

Podtrzymywanie zapału do walki i ducha Narodu w tym trudnym czasie nie było łatwe. Ogromną rolę odgrywały w tym dziele pieśni i przedstawienia grane w okupowanej Warszawie - za zgodą Polskiego Państwa Podziemnego - w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności, takich jak Swann, U aktorek czy Lucyna. Sam Mieczysław Fogg pseudonim „PTASZEK” zagrzewał do walki powstańców i mieszkańców Warszawy koncertując w szpitalach, na barykadach i w schronach przeciwlotniczych, wykonując dla zebranych Pałacyk Michla czy Sanitariuszkę Małgorzatkę. Za udział w Powstaniu otrzymał Krzyż Zasługi z Mieczami.. Za ratowanie Żydów został po wojnie uhonorowany medalem i tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

W sobotę 17 września 2016 roku, dzięki solistce Katarzynie Guran i pianiście Markowi Pawełkowi, Męskiemu Zespołowi Wokalnemu Filharmoników Krakowskich pod kierownictwem Marcina Wróbla oraz wyjątkowemu wnętrzu Muzeum ARMII KRAJOWEJ im. gen. Emila Fieldorfa „NILA”, będziemy mogli przenieść się do okupowanej Warszawy  i do jednego z takich właśnie miejsc – CAFE BODO – by wysłuchać najpiękniejszych pieśni międzywojennych, szlagierów kabaretu Starszych Panów i Henryka Warsa. Zabrzmią między innymi: Umówiłem się z nią na dziewiątą, Miłość Ci wszystko wybaczy, Ta ostatnia niedziela, Stacyjka Zdrój, W kawiarence Sułtan, kołysanka W górze tyle gwiazd, Zimny drań. Ponieważ pieśń żołnierska wyrażała więcej niż tysiąc słów, nie tylko zagrzewała do walki, lecz pozwalała także uciszyć tęsknotę i utulić zranione nieodwzajemnioną lub zbyt krótką miłością serce,usłyszymy także Dziś do Ciebie przyjść nie mogę, Wojenko wojenko, Białe róże, O mój rozmarynie, oraz wiele innych niezapomnianych utworów.

Organizatorami koncertu są Urząd Miasta Krakowa i Stowarzyszenie PASSIONART, współorganizatorem Muzeum ARMII KRAJOWEJ im. gen. Emila Fieldorfa „NILA”. Wstęp na koncert jest wolny, za okazaniem zaproszenia. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum ARMII KRAJOWEJ im. gen. Emila Fieldorfa „NILA” oraz punktach InfoKraków przy ul. św. Jana 2 i pl. Wszystkich Świętych 2 (Pawilon Wyspiańskiego) od 12 września 2016 roku. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!

Koncert rozpocznie się o godzinie 16:00.