0509 Otwarcie wystawy „Artur Szyk pędzlem i ołówkiem przeciwko faszyzmowi”

Relacja z wystawy.

4 września 2016 r. w Muzeum Armii Krajowej odbyło się otwarcie wystawy „Artur Szyk pędzlem i ołówkiem przeciwko faszyzmowi” .

Prof. Skotnicki przywitał obecnych gości: przybyłego ze Stanów Zjednoczonych inż. Władysława Krawczyka z rodziną, prof. Franciszka Ziejkę, przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusza Jakubowicza oraz uratowaną przez Oskara Schindlera Bronisławę Horowitz-Karakulską.

Prelegent w ciekawy sposób przedstawił życiorys i najważniejsze dzieła Artura Szyka. Polsko-żydowski artysta urodził się w 1894 r. w Łodzi jako syn Salomona Szyka i Eugenii z Rogackich. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. walczył jako ochotnik. W 1922 r. we Francji otwarto pierwszą wystawę jego prac. Rok później nawiązał współpracę z łódzką gazetą codzienną „Republika”, na łamach której ukazało się 100 karykatur o charakterze politycznym i obyczajowym. W latach 1926-1927 wykonał ilustracje do „Statutu Kaliskiego” będącego zbiorem przywilejów dla Żydów z 1264 r. W 1924 r. przeprowadził się do Paryża. W 1937 r. zamieszkał z rodziną w Londynie, w tym czasie ukazała się drukiem „Hagada Lwowska”. W styczniu 1940 r. przygotował pierwszą wystawę rysunków antynazistowskich w Londynie. W lipcu tego samego roku udał się ze swoimi pracami do Kanady i Stanów Zjednoczonych, by skłonić Amerykanów do podjęcia walki z Niemcami i Włochami. W lipcu 1941 r. ukazał się „The New Order” („Nowy porządek”) będący jednym z pierwszych wydanych w Stanach Zjednoczonych zbiorów karykatur antyfaszystowskich. Zmarł w 1951 r. w New Canaan w wieku 57 lat.

Prof. Skotnicki przyznał, że postać Artura Szyka jest prawie nieznana, a tymczasem powinniśmy być naprawdę dumni, bo był wielkim żołnierzem pędzla. Eleanor Roosevelt nazwała go „jednoosobową armią”. Sam Szyk określał się mianem „artysty-żołnierza Roosevelta”. Jeden człowiek wypowiedział wojnę państwom Osi. Walczył do końca i odniósł zwycięstwo.

tekst Anna Jędrzejczyk