1009 "Wyklęci" - spektakl Teatru Nie Teraz na dziedzińcu Muzeum AK

10 września (sobota), godz. 19:00

"Wyklęci" - spektakl Teatru Nie Teraz
w reż. Tomasza A. Żaka na dziedzińcu Muzeum AK

„Powiedz - kiedy będzie tutaj prawdziwa Polska? Co?
To nie może być tak, żeby Polski nie było!
To jakaś intryga, nieporozumienie, zdrada!
Mamy broń oddać, a później co? Koniec?”

W spektaklu "Wyklęci" powracają bohaterowie zbrojnego oporu przeciw sowietyzacji Polski, setki nazwisk i pseudonimów. Wśród nich ci, o których pamięć już udało się przywrócić oraz ci, którzy o tę pamięć wciąż wołają.

Bezpłatne zaproszenia dostępne w kasie Muzeum AK (ul. Wita Stwosza 12)
oraz punktach INFO Kraków przy pl. Wszystkich Świętych (pawilon Wyspiańskiego) i św. Jana 2.

Fragmenty wstępu do wystawy "Niezłomni/historie wyklęte" przygotowanej przez Muzeum AK w 2015 roku: "Wycofanie się z terytorium Polski okupanta niemieckiego i zakończenie II wojny światowej nie oznaczały dla Polaków końca walki o niepodległość. Sześć lat od rozpoczęcia wojny, a po jej formalnym zakończeniu, Sowieci zajmowali całe terytorium zarówno przedwojennej, jak i "nowej Polski". W związku z tym dla wielu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego wojna trwała nadal, tym razem przeciwko drugiemu agresorowi, który napadł zdradziecko Polskę 17 września 1939 roku. Żołnierze Polski Podziemnej zdawali sobie sprawę, że walka przeciwko Sowietom będzie dużo trudniejsza niż z dotychczasowym okupantem niemieckim. Komuniści za główny cel postawili sobie likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego. W tym celu starano się wprowadzić w jego szeregi konfidentów, organizowano prowokacyjne oddziały partyzanckie. Żołnierze podziemia byli aresztowani i oskarżani o próbę obalenia nowego ustroju. Część z nich poniosła śmierć w więzieniach".

Fot. Bogusław Kornaś

Tomasz A. Żak: "Trzeba wiedzieć, jak nie dać się zapędzić do lasu. Jak nie oddać Ojczyzny tym, którzy jej tylko używają, ale wcale nie kochają. Trzeba również wiedzieć, jak wyjść z tego lasu, w którym jakże upartym czekaniu na odwrócenie Jałty gnili i ginęli najwspanialsi ludzie pokolenia naszych ojców i dziadków. Jak z tych zarości wyprowadzić na scenę cienie będące uosobieniem honoru".

Spektakl autorski
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Antoni Żak
aktorzy: Agnieszka Rodzik (Lidka), Ewa Tomasik (Helena), Magdalena Zbylut (Danusia), Grzegorz Stokłosa (Konrad), Przemysław Sejmicki (Janek)
W spektaklu wykorzystano m.in. fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie", fragmenty "Dziadów" Adama Mickiewicza, XIX-wieczne polskie pieśni patriotyczne i religijne (opracowanie: Grzegorz Radłowski).