2104 XVII edycja Małopolskich Dni Książki w Muzeum AK „Książka Wolności”

Sobota w Muzeum AK? Tak! Już 21 kwietnia zapraszamy na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki, które w roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się pod przewodnim tytułem "Książka Wolności".

W sobotę, 21 kwietnia od godziny 11:00 zapraszamy do Muzeum Armii Krajowej na XVII edycję Małopolskich Dni Książki „Książka Wolności”. Na wszystkich odwiedzających czekają atrakcyjne wydarzenia, według poniższego programu:

11.00 - wystawa wydawnictw: „Wydawnictwa Krajowe – drugi obieg. Wydawnictwa Armii Krajowej i czasów II wojny światowej.”

12.00, 13.00 i 14.00 - warsztaty drukarskie - nauka drukowania, instruktarz i opowieści o pracy drukarzy  podziemia – skierowane zarówno do osób dorosłych jak i dzieci, prowadzone przez Pana Leszka Jaranowskiego przy udziale pracowników Muzeum AK

15.00 - pokaz filmu „Wolne słowo” którego osią narracyjną są wypowiedzi pisarzy, którzy publikowali poza cenzurą w czasach PRL, ale także drukarzy, organizatorów niezależnego ruchu wydawniczego oraz czytelników. W filmie znajdujemy odpowiedź na pytanie czym był „drugi obieg”, w jakich okolicznościach narodziła się jego idea, jak wiele osób uczestniczyło w tym ruchu. Czym było dla pisarzy publikowanie utworów w „drugim obiegu”, jakie treści sprawiały, że ich książki nie mogły ukazywać się oficjalnie. Jakie konsekwencje niosło za sobą zejście do podziemia literackiego? Dlaczego podjęli taką decyzję? W filmie udział wzieli: Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Janusz Anderman, Ryszard Bugajski, Ernest Bryll, Teresa Torańska, Barbara Toruńczyk, Mirosław Chojecki, Tadeusz Nyczek, Tadeusz Markiewicz, Krzysztof Górski, Elżbieta Wojnowska, Przemysław Cieślak. Scenariusz i reżyseria: Marta Dzido i Piotr Śliwowski, zdjęcia: Tomasz Suski, Krzysztof Wykrota.

Udział w wydarzeniach organizowanych w ramach "Książki Wolności" jest objęty biletem specjalnym w cenie 1 zł.