Menu
 
0712 DKF "Akcja Pensjonat"
7 grudnia (środa), godz. 18.00

Film „Akcja Pensjonat” opowiada historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym kilkudziesięciu. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała niemal cała tajna prasa podziemna.

Dyskusyjny Klub Filmowy im. Jana Karskiego zaprasza na krakowską premierę fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Akcja Pensjonat" wyprodukowanego przez Telewizję Obiektyw w ramach serii Historyczny Pejzaż Podkarpacia.

 

Główną rolę, dowódcy akcji Zenona Soboty ps. „Korczak”, zagrał Artur Dziurman. Na planie partnerowali mu: Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Grzegorz Zygmunt i Rafał Dłużniewski. Reżyserem scen fabularyzowanych jest Jacek Lecznar. 

Do scen fabularnych zostali zaangażowani statyści z Jasła, Sanoka i Krosna. W filmie wystąpili także rekonstruktorzy, w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło pod dowództwem Jakuba Basary. Zdjęcia do filmu kręcone były w Jaśle, Sanoku, Krośnie oraz Krakowie.

W filmie została umieszczona wypowiedź jedynego żyjącego uczestnika „Akcji Pensjonat” płk. Stanisława „Dąbrowy” Kostki.